Vitalik Buterin’in Övdüğü Altcoin Kritik Teklifi Sundu: Fiyat Sıçradı!

Ethereum mucidi Vitalik Buterin’in övgüyle bahsettiği Ethereum Name Service’den önemli bir hamle geldi. ENS Labs, hizmeti bir Katman-2 ağına taşımak için ENSv2 yükseltmesini önerdi. ENSv2 yükseltmesi, gaz ücretlerini azaltmayı ve proje için hizmet ölçeklenebilirliğini geliştirmeyi amaçlıyor. Bu duyurunun ardından altcoin fiyatı kuzeye ilerlemeye başladı.

Vitalik Buterin’in övdüğü altcoin projesinden kritik yükseltme!

ENS Labs, Ethereum Name Service için, hizmetin bir Katman 2 ağına taşınmasını içeren kapsamlı bir yükseltme olan ENSv2’yi önerdi. Buna göre ENSv2, temel işlevleri Ethereum main-net’inden bir Katman-Blockchain’e aktaracak. Böylece proje, ölçeği artırmayı ve gaz ücretlerini azaltmayı amaçlıyor. Teklif kabul olursa, kullanıcılar daha düşük işlem ücretlerine kavuşacak. ENS Labs, geçiş için henüz belirli bir yığın veya Katman 2 ağını seçmedi. Ancak bu ağ, geçiş tamamlandıktan sonra ENS ile kullanıcı etkileşimleri için yeni platform olarak hizmet verecek.

Yükseltme ayrıca .eth alan adlarının daha etkin yönetimi için alt alan adlarını yönetme ve çözümleyicileri yapılandırma yeteneklerini içeren yeni bir “hiyerarşik kayıt sistemi” öneriyor. Konuya ilişkin olarak ENS Labs Baş Geliştiricisi ve Kurucusu Nick Johnson, şunları söyledi:

ENSv2, .eth isim yönetimine hiyerarşik bir kayıt sistemi getirecek. Alan adı sahipleri, alt alan adlarını yönetebilecekleri ve çözümleyicileri yapılandırabilecekleri benzersiz bir alan adı kayıt defterine erişebilecekler.

ENS yükseltmesini motive eden önemli bir faktör

ENS öncelikle geleneksel, uzun Ethereum adreslerine daha basit bir alternatif olan .eth isim hizmetini sağlıyor. Bugüne kadar main-net’te iki milyondan fazla .eth adı kaydedildi. ENSv2 yükseltmesi, multi-chain birlikte çalışabilirliğini geliştirerek ENS’nin farklı Blockchain ekosistemlerindeki kullanımını ve erişimini genişletebilir.

ENS Labs, Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 4844’ün yayınlanmasının ENS yükseltmesini motive eden önemli bir faktör olduğunu açıkladı. Bu öneri, blob işlemleri aracılığıyla Katman 2 ağlarını önemli ölçüde daha ucuz hale getiriyor. ENS Labs Ürün ve Strateji Müdürü Eskender Abebe, “EIP4844’ün piyasaya sürülmesi, Ethereum tabanlı Katman 2 ağlarını çok daha uygun fiyatlı ve ölçeklenebilir hale getirdi. Bu da ENS’in teklifi için büyük bir itici faktör oldu” dedi.

Altcoin fiyat performansı

Duyurunun ardından ENS fiyatı yükselişe geçti. Token gün içinde düştüğü 24 dolar seviyesinden 28 doların üzerine bir sıçrama yaptı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, piyasaya durağan bir atmosfer hakim. Bu görünümle kıyaslayınca ENS’nin performansı dikkatlerden kaçmadı. Altcoin yazı sırasında günlük bazda %8’in üzerinde artışla 28,06 dolardan el değiştiriyordu.

ENS günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir